5 mítosz a kerékpárosok étrendjéről
Hozááadott: 26.10.2022 12:31.41 Megtekintések száma: 292
26 Október 2022
Akár hobbiból kerékpározik, akár intenzív túrára indul, a megfelelő táplálkozás elengedhetetlen. Hihetetlen mennyiségű tanács és természetesen mítosz kering az ételekről és az étkezésről. Megnéztük ezeket közelebbről, és bemutatunk néhányat belőlük.
1. Ne egyen kerékpározás előtt
Sokszor olvashatjuk, hogy a fogyás legjobb és leghatékonyabb módszere az éhgyomorra való mozgás. Ez az edzési forma csak az emberek kis részénél, jól őrzött kalóriabevitellel és ráfordítással, vagy alacsonyabb intenzitású állóképességi edzésekkel működik a zsírégetés javítása érdekében.
A kerékpározás nagyon energiaigényes tevékenység, és az intenzív izommunka nagy energiaellátást igényel. Lehet akár nagyon kipihent is, de ha éhgyomorral ül a bringára, soha nem fog jól teljesíteni. Az energiatartalékok fenntartása érdekében ne hagyja ki a reggelit, uzsonnát vagy ebédet, és persze az edzés előtti étkezést sem. Kényeztesse magát alacsonyabb glikémiás indexű gabonapelyhekkel, például zabpehellyel reggel az út előtt. Könnyűek és táplálóak és hosszú távú energiát biztosítanak.
2. Igyon sok vizet kerékpározás közben
Természetesen víz nélkül nem megy. Az emberi test 50-60%-ban vízből áll. Ezért az energia mellett megfelelő mennyiségű víz is szükséges a jó teljesítményhez. De ne próbáljon egyszerre sok vizet inni, hogy hidratálja magát. A test hidratálására már egy nappal korábban érdemes gondolni, és nem csak az út előtt vagy közben. Kerékpározás közben ideális pár percenként egy korty vizet inni.
Nos, még a tiszta víz is elegendő egy normál rövid úthoz. A megengedett mennyiség 500-1000 ml/óra között mozog, természetesen a körülményektől és a testalkattól függően.
Ha azonban hosszabb útra indulunk, a víz önmagában nem elég. Fokozatosan nagy mennyiségű magnézium, nátrium és egyéb ionok vesznek el a szervezetből. Ezért a kellő hidratáltságot fenntartó tiszta víz mellett az ásványi anyagokat is szükséges pótolni egy hosszú út során. Például ajánlott ionos italt készíteni. Az ionos italok minden fontos ásványi anyagot tartalmaznak, például nátriumot, káliumot, magnéziumot, stb. Nem kell azonban túlzásba vinni az ionok bevitelét, egy ilyen ital elkészítésekor be kell tartani a gyártó utasításait.
3. Kerékpározás közben ne egyen
Ezzel a kijelentéssel nem egyszer találkoztunk, főleg az idősebb korosztálytól. Nyilván egy rövid biciklitúra során nem kell táplálék formájában pótolni az energiát. A kerékpározás során bevitt energia mennyiségét az út intenzitásához és hosszához kell igazítani. Ha egy 2 óránál tovább tartó túrára indul, akkor a glikogéntartaléka szinte nullára csökken. Ezért ne becsülje alá az energia utánpótlást hosszabb utak során.
Ami az ételt illeti, nem szabad túlzásba vinni, mert ahogy az étkezés hiánya, úgy a nem megfelelő étel is befolyásolja a teljesítményt. Felejtse el a hot dogot vagy a hamburgert. A péksütemények vagy más hétköznapi élelmiszerek sem segítik a gyors energiapótlást, mert időbe telik, mire a szervezet energiához jut ezektől az ételekből. Az energiát kényelmesen kell bevinni kerékpározás közben. Remekek az energiaszeletek és zselék, amelyek egyszerű cukrok keverékét tartalmazzák. Az is jó, ha van kéznél például egy banán.
4. Ne egyen késő este kerékpározás előtt
Ez a kijelentés már rendszeres ajánlás lett. Vannak, akik teli gyomorral nehezebben alszanak el, mert a szervezetet megterheli az elfogyasztott étel feldolgozása.
Azonban ennek a mítosznak is megvannak a maga hátrányai. Különbséget jelent, ha rendszeresen kisebb adagokat eszik egész nap, és persze később este is ugyanígy tesz. Ha egész nap nincs ideje rendesen étkezni és este szeretné ezt pótolni, így késő este eszik megfelelő adagot. A szervezet két kisebb étkezést jobban feldolgoz, mint egy nagyot. Rendszeres és kiegyensúlyozott étrenddel a szervezet hatékonyabban működik.
Az utolsó étkezésnek, még este hétkor is, lassan felszívódó fehérjéket kell tartalmaznia, például kazeint. Megtalálható például tejben, joghurtban, sajtban, túróban vagy tésztában.
5. Magas fehérjebevitel
A fehérjék az utóbbi idők legnépszerűbb táplálék-kiegészítői közé tartoznak. A szervezetnek szüksége van ilyen fehérjékre a regenerációhoz és az izomtömeg építéséhez. Egyes gyártók azonban azt állítják, hogy az izomtömeg felépítéséhez egy személynek napi 3 gramm fehérjét kell bevennie 1 testtömeg kilogrammonként. Eszerint egy 75 kilogrammos embernek 225 gramm fehérjét kellene bevinnie. Ha normál étrendben szeretné ezt pótolni, akkor naponta több mint 2,6 kg joghurtot kellene megennie, ami elképzelhetetlen.
Valójában azonban csak 1,4 g fehérje javasolt 1 testtömegkilogrammonként. Így egy 75 kilogrammos sportolónak 105 g fehérje is elegendő, ami egészséges táplálkozással is elérhető.
Végső tanács: A kerékpáros teljesítmény nem csak az előtte való felkészüléstől függ. A minőségi táplálkozás és folyadékbevitel nemcsak a bringázás során, hanem előtte és utána is nagyon fontos. Erről bővebben valamelyik jövőbeli cikkünkben.